Staré nože určitě nepatří do starého železa. Prasklá střenka není důvodem k vyřazení nože. Je faktem, že se v prasklinách usazují nečistoty a mnoho bakterií, které rádi infikují pokrm a způsobí nejrůznější druhy střevních onemocnění. A přitom je to tak snadné, pošlete, přivezte, přineste nůž k nám do dílny. Provedeme výměnu poškozených dílů, případně opravíme čepel, či přebrousíme ulomenou špičku. Nůž vyleštíme, nabrousíme a požadovaným způsobem doručíme zpět.
Zákazník požadoval odrezení povrchu a výrobu nových střenek. V dílně byl bodák po několik dní odrezován, tak aby nedošlo k poškození původního vzhledu a byla zachována patina. V rámci této operace jsem zjistil, že někdo méně zručný brousil špici na brusce a zanechal tam probroušená místa s rýhami po kotouči. Rýhy byly odstraněny, bodák přeleštěn v rámci jeho možností. Pak byly vyrobeny střenky s ořechového dřeva.
Neznámý umělec předělal nůž z II. světové války na lovecký. teda pokud rukojeť z paroží udělá z válečného nože, nůž lovecký. Mým úkolem bylo vrátit noži alespoň částečnou původní podobu. Samozřejmostí bylo zachování původních insignií. Proto jsem nůž leštil jen opatrně. Proběhla oprava a lakování pochvy, odrezení vnitřních pružin, výroba nového řemení. Nůž dostal novou rukojeť z materiálu Micarta v barvách, který si přál zákazník. Dále byl upraven tvar čepele, tato byla nabroušena a vyleštěna.
Tesák pochází z II. světové války a byl přidělován německým pracovním četám. Zákazník požadoval opravu zlomené čepele. Čepel byla zlomena v krčku a původní trn nahrazen velmi neodborně dvěma šrouby. Celé ostří se v rukojeti pohybovalo. K noži byl přivařen nový trn, který byl svrtán s původní kostrou rukojeti.