Je velmi kvalitní padáková šnůra prodávaná pod označením Paracord 550lb. Originál se vyrábí v USA dle armádního vzoru, proto musí splňovat ty nejnáročnější požadavky na pevnost a odolnost proti opotřebení.
Každý kdo se podívá na stránky výrobce nebo prodejce zjistí, že existují ještě další typy a napodobeniny šnůry, které neznalý zákazník nerozpozná. Ve stejných barvách se vyrábí i Paracord Polyester, který je o polovinu levnější než Paracord 550lb. Samozřejmě, že kvalita je také jiná. Dalším zaměnitelným materiálem jsou šnůry dovážené z Číny. Ti kluci zkrátka dokáží vyrobit všechno, ale bohužel ne v požadované kvalitě. Lze si tak koupit "Paracord" náramek již za pár korun. Každý si jistě dokáže spočítat cenu materiálu a doplňků, následně pak posoudit zda se jedná o originál či kopii z "prádelní šnůry". Nebo lze výrobce požádat o certifikát jakosti (prohlášení o použitých materiálech). Já takový malý štítek přikládám ke každému výrobku, protože je to i dobrá reklama.
Pokud se zákazníkovi přetrhne při slaňování u mne zakoupená šnůra Paracord 550lb, bezplatně mu ji vyměním a jako dárek přidám přezku s píšťalkou, kompas Paracord, mikro Fire Steel, háčky na ryby a krabičku poslední záchrany.
Teď vážně. Svojí první šnůru, tehdy bílé barvy, jsem dostal asi před dvaceti lety. Používal jsem ji od stavění různých přístřešků po přivazování saku na ryby a je do dnešního dne skoro stejná. No možná trochu změnila odstín, asi se na sluníčku opálila.
Z Paracordu se vyrábí mnoho věcí. Samotného mě zajímalo, co vše se dá z této šnůry vyrobit a jak to prakticky či jinak využít. Výsledek mého pátrání je následující a lze ho rozdělit do dvou kategorií:
Začnu tím nejjednodušším. To jest šnůra Paracord stočená do úhledného balíčku v batohu, či namotaná na nějakém předmětu denní potřeby (třeba pouzdro na nůž). Když jsem u nože - s prvním kouskem této šnůry jsem se setkal na původních nožích UTON vzor 75, které se touto šnůrou jistí proti ztrátě. V pouzdře byl stočen přesně jeden metr. Šnůra posloužila i k měření rozměrů.
Jen těžko se dá vypsat, co vše s touto šnůrou můžete dělat. Záleží totiž na kreativitě a odhodlání jedince, který ji používá. Poslouží k připevňování a jištění věcí na batohu. Pomůže při stavbě provizorního přístřeší, plavidla, nosítek, vleku a mnoha dalších věcí. Tam, kde neprolezete s batohem na zádech, poslouží k jeho protažení nebo spuštění. Sdílíte-li lokalitu s medvědy, poslouží šnůra k bezpečnému zavěšení a ukrytí potravin. Pokud se dostanete do krajní situace, lze šnůru použít i k lovu. Vytvoříte z ní pevná oka nebo udici. Opletením kamínků vytvoříte Bola (vrhací nástroj jihoamerických indiánů, který je při neumělém zacházení velmi nebezpečný i pro lovce, který se tak většinou stává kořistí). Tato šnůra se používá také pro vyplétání rukojetí nožů.
Šnůra Paracord je vyrobena ze slabých lanek s barevným opletem. Rozpletením získáte slabé nitky, které lze použít jako nit na šití oděvu, či jiné výstroje. V horším případě můžete pomocí nitek zašít i ránu na svém těle.
Výrobce udává pevnost v tahu 250kg a na You Tube jsem shlédl videa, na kterých jedinci po těchto šnůrách slaňují. Zde bych citoval velmi často používaný reklamní slogan "Vy to nezkoušejte, já sem profík".
Šnůra se prodává v metráži a cena je rovna její kvalitě. V krajním případě ji získáte rozmotávání náramku. Tento je vyroben ze 2,5 až 3m šnůry. Nebo rozpletením opasku, ve kterém je zapleteno podle jeho délky 30 až 36m. Pokud má někdo nadměrně vyvinutou postavu, může být v opasku samozřejmě metrů více. Mimo náramků a opasků se z této šnůry vyrábí obojky, vodítka a různé přívěsky.
Rád bych trochu polemizoval o rozmotávání náramků a opasků vyrobených ze šnůry Paracord. Protože náramky a opasky vyrábím a prodávám, vím kolik je na každém uzlů. Vím naprosto přesně, že je jích mnoho. Pokud jsou výrobky správně ukončené, lze je rozmotat bez pomocí nástrojů. Pokud výrobce při ukončování pletence konce přivaří k ostatním šnůrám je náramek k ničemu a opasek musíte na konci odříznout. Výrobky z dílny Bedrock těmito neduhy netrpí. Každý výrobek je před zahájením sériové výroby testován.
Vraťme se k rozmotávání. Náramek je rozmotaný během minuty, či dvou. Opasek asi za 20 minut, ale asi ho už nikdy nezapletete zpět. To trvá totiž podstatně déle. Ale mluvíme o krajní situaci a vy potřebujete šnůru. Je to možné, ale musíte mít čas.
Zatím jsem nenašel žádnou nevýhodu tohoto výrobku, ale určitě ji má nebo ji někdo brzo najde. Pozitiv vidím hodně. Pásek je voděodolný a rychle schne. Má obrovskou pevnost. Troufám si říct, že nejslabším bodem je nosnost ocelové spony. Opasek má dírky zapínání po pěti milimetrech, takže žádné vytváření dírek při změně obvodu pasu. Tato vlastnost by se mohla líbit zejména ženám. Druhou vlastností, kterou uvítají ženy, je volba barev. Šnůra Paracord se vyrábí téměř ve všech barvách, stačí dvě vybrat a opasek upleteme přesně na míru zákazníka. Případně si můžete ještě vybrat tvar a typ spony.
Když jsem opasek poprvé viděl, komentoval jsem ho slovy: "To je dobré, rozmotám opasek a všechny zavěšené věci dál ponesu v rukách". Není to tak. Získám dva patnáctimetrové kusy a dva třímetrové, ze kterých si opět vytvořím obstojný opasek.
Tento výrobek beru jako doplněk. Fakt mívám po kapsách a v batohu dost šnůry abych nic rozmotávat nemusel. Ale batoh sebou nenosím pořád, ani krabičku poslední záchrany. Vím, jsem divnej. Do náramků zaplétáme plastové spony s píšťalkou, která může jednomu i zachránit život. To už zacházím k tématu, které rozebírám ve článku "Vybavení na přežití v českých podmínkách". V přírodě se může tento náramek fakt hodit. Zejména proto, že většina dnešních kluků nemá v kapse ani nůž, ani provázek. Teď je zde náramek. Až vám v práci praskne šňůrka v montérkách, máte na ruce novou a velmi pevnou.
Dvou nebo tříbarevné náramky částečně svojí funkčnost ztrácejí. Ale za to mohou být upleteny v barvách vašeho oblíbeného teamu. Spona s píšťalkou pak umocní zážitek ze sledovaného utkání. Na obrázku jsem se snažil vyrobit náramky v barvách Sparty a Slavie. Samozřejmě dokáži vyrobit náramky v barvách jakéhokoliv teamu.
Originální šnůra je kvalitnější než náhražky z Číny. Cena je samozřejmě důležitá, ale ne na úkor kvality. Jak jsem se dočetl, originál této šnůry byl použit i ve vesmíru astronauty raketoplánu STS-82 při opravě Hebbleova teleskopu.
Všem nadšencům pobytu v přírodě přeji, ať šnůru Paracord používají jen v obyčejných a pozitivních situacích. Všem sportovním fanouškům, ať jejich teamy vyhrávají a mohou náramky s hrdostí nosit.