Bedrock, nožířství, nožíř, výroba
 

Výroba nožů

Ocel mi učarovala již v útlém věku. Svůj první nůž jsem dostal v pěti letech od svého dědečka. A byla tu první láska. Ve 12 letech jsem se pokusil o vytvoření vlastních výrobků vypilovaných z mačety kubánské produkce. Bohužel se ani jedna relikvie nezachovala. Černému řemeslu jsem se následně vyučil a pracoval jako nástrojař v Leteckých opravnách Malešice. Zde byl ráj. Materiály, o kterých se mi dříve mohlo jen zdát, se zde válely v socialistickém vlastnictví. Zde vznikaly mé první opravdové lovecké nože a dýky. Po vyučení jsem měl dost vědomostí a možností stvořit pěkné a kvalitní věci. Od té doby koketuji s tajemstvím oceli s přestávkami až do současnosti.

Můj dědeček říkal: "správný kluk má v kapse pětikorunu, provázek a nůž". Hodnota pěněz se od té doby hodně změnila a pětikoruna by dnes v kapse rozhodně nestačila, ale nůž a provázek s patřičným finančním obnosem patří do kapsy správného kluka stále.

Používaná ocel

Podle typu nože a požadavků zákazníka vybírám z kvalitních ušlechtilých ocelí. Nejčastěji používám tyto: Bohler N690, D2, RWL 34, K110, 19312, 14260, 440C, AK5, AK9. Protože chci mít celý proces pod plnou kontrolou, kalení i popouštění provádím sám.

 

Nože

Na těchto stránkách najdete pouze ručně dělané nože vlastní výroby. Nekupuji žádné polotovary, vše vzniká v naší dílně. Specializuji se na: Lovecké nože, nože na přežití (Survival), útočné nože, kuchyňské nože, finské nože, nože na táboření, nože na kempování, balisongy. Vyrábím zejména pevné nože, ale pokud je dost času rád vyrábím i nože zavírací.

Rukojeti a střenky

Rukojeti vyrábím společně se svojí drahou polovičkou, která je velmi šikovná. V jejích rukách vzniká Micarta všech barev a provedení. Společně vymýšlíme a tvarujeme rukojeti. Dřevěné rukojeti a střenky jsou z materiálů, které si samy obstaráváme, sušíme a upravujeme. Dřevěné rukojeti vyrábíme z třešně, švestky, ořechu, břízy, dubu, mahagonu. Dále používáme paroží, rohy a další materiály.

 

Výroba pouzder

K výrobě pouzdra používám kvalitní hovězí useň. Každé pouzdro je tvarováno pro konkrétní nůž. Na zakázku vyrobíme pouzdro k Vašemu noži. Výroba pouzder na zakázku je prováděna po dodání nože a odsouhlasení nákresu pouzdra.

 

Přestavba nože

Přestavby nožů jsou prováděny na základě písemného požadavku zákazníka. Součástí požadavku je nákres požadovaných změn. V případě, že esistuje podobný nůž, jeho fotografie.

Opravy a repase nožů

Dále provádíme úkony, jako je výměna střenek, opravy a leštění čepelí, přenýtování, výměna vadných částí, nabroušení atd.

 

Výroba nožů na zakázku

Jedná se o časově, technicky i finančně nejnáročnější činnost, kterou provádím. Zákazník si může sám navrhnout nebo zadat požadavky, podle kterých je vytvořen návrh nože. Tento se po konzultacích mění do konečného výsledku.

 

Broušení nožů

Nože brousím ručně nebo za pomocí Švédské pomaloběžné, vodou chlazené brusky Tormek. Vesměs používám brusné kotouče a kameny japonské výroby. Finiš provádím na koženém kotouči nebo páse. Výhodou nástrojové brusky Tormek je, že léty odzkoušené přípravky udrží broušený nástroj ve správné poloze a broušený úhel je i úhlem požadovaným.

Jako vedlejší činnost provádím broušení nůžek, seker, dlát a dalších nástrojů.

Ostření pilových řetězů

Broušení pilových řetězů provádím na brusce Oregon, která je určená pro profesionální ostření pilových řetězů.

 

 

 

Kontakt

Petr Chalupa - Bedrock

V Lípách 31, 290 01 Sokoleč

Czech republic

Tel.: +420 603 817 989

Mail: ptr.chalupa@gmail.com

GPS: 

50°5'42.623"N, 15°6'22.766"E

 

      

Příběhy nožů

  • Jde to bez nože?

    Píše se 21. století a nejdůležitějším nástrojem není nůž, ale mobilní telefon. Obaly potravin jsou...

  • Paracord

    Paracord – parašutistická šnůra Je velmi kvalitní padáková šnůra prodávaná pod označením Paracord 550lb....

  • Příběh jednoho nože

    Sériově vyráběné nože začínají psát svojí historii až u svého majitele, ale málokdy je taková aby...

Copyright © 2014, PCH-SERVIS Sokoleč, ptr.chalupa@gmail.com